Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

NORTH WEST OPEN CHAMPIONSHIPS

  • Tournament dates
  • 16 October 2022
  • Deadline
  • 2 October 2022
  • Competitors
  • 177 / 180
  • Location
  • FIREFIT HUB
  • L8 8HD
  • 115 Upper Warwick Street, Toxteth, Liverpool
  • Great Britain Great Britain

ONCE THE SUBSCRIPTION FOR THIS EVENT IS FULL, WE WILL START A WAITING LIST. ALL TEAMS THAT HAVE CURRENTLY ENTERED PLAYERS WILL BE CONTACTED AND PAYMENT OF THE ENTRY FEES REQUESTED. ONCE THE DEADLINE FOR PAYMENT IS REACHED, ANY PLAYERS WHO HAVE NOT PAID THEIR ENTRY FEE WILL BE REMOVED AND PLAYERS FROM THE WAITING LIST WILL BE ADDED.

TEAMS WISHING TO ADD PLAYERS TO THE WAITING LIST SHOULD DOWNLOAD THE WAITING LIST SPREADSHEET AND COMPLETE IT WITH ALL INFORMATION AND EMAIL IT TO OUR ADMIN TEAM (adminuk@ma-regonline.com) - PLEASE NOTE THAT PLAYERS WILL BE ADDED FROM THE WAITING LIST IN THE ORDER THAT THEY ARE RECEIVED

PLEASE NOTE THAT TEAMS SHOULD ENTER THEIR OWN COACHES BEFORE SENDING THE WAITING LIST - COACHES WILL NOT BE ADDED BY THE SYSTEM ADMINISTRATORS AND PLAYERS WILL NOT BE ADDED FROM THE WAITING LIST UNTIL A COACH IS ADDED.


PLAYER WITHDRAWALS - REQUESTS TO REMOVE PLAYERS FROM THE EVENT WILL ONLY BE ACCEPTED USING THE FORM WHICH CAN BE DOWNLOADED FROM THE EVENT PAGE. THE FORM MUST BE FULLY COMPLETED AND RETURNED TO adminuk@ma-regonline.com PLEASE NOTE THAT CHANGING PLAYER NAMES TO "delete" OR "remove payer" OR SIMILAR WILL NOT BE ACCEPTED AND IF THE REMOVAL REQUEST IS NOT COMPLETED THE FULL ENTRY FEE WILL BE PAYABLE BY THE TEAM IF SPACES REMAIN UNDER THE TEAM NAME AT DEADLINE EVEN IF THE PLAYER IS NOT NAMED

Downloads

2022 NORTH WEST OPEN CHAMPS ENTRY PACK -16 OCT 20222022 NORTH WEST OPEN CHAMPS ENTRY PACK -16 OCT 2022
NORTH WEST OPEN CHAMPS - REQUEST TO REMOVE PLAYERS FROM THE EVENTNORTH WEST OPEN CHAMPS - REQUEST TO REMOVE PLAYERS FROM THE EVENT
NORTH WEST OPEN CHAMPS WAITING LISTNORTH WEST OPEN CHAMPS WAITING LIST

Competitors (177)

Pee Wee female -18 kg (1)
Class All grades (1)
Erin Beedham Team Ultimate Great Britain Great Britain
Pee Wee female -20 kg (2)
Class All grades (2)
Alexis Pettigrew Cumbria Taekwondo England England
Hollie Lightley SUMMERLANDS TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Pee Wee female -22 kg (1)
Class All grades (1)
Tara Bhandal Peace TKD academy England England
Pee Wee female -26 kg (3)
Class All grades (3)
Aaminah Tahir (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Midnight Brunskill TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Willow Ainscough GAJOK TAEKWONDO ACADEMY England England
Pee Wee female +26 kg (3)
Class All grades (3)
Daisy-May Taylor GAJOK TAEKWONDO ACADEMY England England
Elizabeth Downing Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Ruby Lou Bellis Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Pee Wee male -18 kg (1)
Class All grades (1)
Alfie Cree Team Ultimate Great Britain Great Britain
Pee Wee male -20 kg (1)
Class All grades (1)
Kevin Justowiak Team Ultimate Great Britain Great Britain
Pee Wee male -22 kg (1)
Class All grades (1)
Riaan Gosrani Wild Tiger TKD England England
Pee Wee male -24 kg (1)
Class All grades (1)
Thomas Mills GAJOK TAEKWONDO ACADEMY England England
Pee Wee male -26 kg (4)
Class All grades (4)
Gabrielle McKevitt GAJOK TAEKWONDO ACADEMY England England
Harry Niblock GAJOK TAEKWONDO ACADEMY England England
Lovell Foster-Mcbride Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Max Spink (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Pee Wee male +26 kg (2)
Class All grades (2)
Billy Ray Webb Team Ultimate Great Britain Great Britain
Edward Burleigh Chi Taekwondo England England
Children female -24 kg (7)
Class A (1)
Tayyibah Aslami Peace TKD academy England England
Class B (6)
Alexis Ohara TDO TKD Great Britain Great Britain
Gabriella pettigrew Cumbria Taekwondo England England
Ikrah Hussain (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Inayah Tamoor (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Isla Jones Team Ultimate Great Britain Great Britain
Olivia Davies Cumbria Taekwondo England England
Children female -26 kg (1)
Class B (1)
Isla Booth Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children female -29 kg (5)
Class B (5)
Amelia Dooley Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Georgie Colvan SUMMERLANDS TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Isabela bonar Team Ultimate Great Britain Great Britain
Isabella Donoghue Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Mollie McNally Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Children female -32 kg (2)
Class A (2)
Isabella Dixon GAJOK TAEKWONDO ACADEMY England England
Lily Hardy Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children female -36 kg (2)
Class A (2)
Emily Correia TDO TKD Great Britain Great Britain
Evelyn Taylor GAJOK TAEKWONDO ACADEMY England England
Children female -40 kg (3)
Class A (1)
Mili Bhandal Peace TKD academy England England
Class B (2)
Kitty Wilson Cumbria Taekwondo England England
Mya Lightley SUMMERLANDS TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Children female -44 kg (2)
Class B (2)
Aliza Shahzad (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Olivia Donoghue Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Children female -48 kg (2)
Class B (2)
Lexi Sheriff SUMMERLANDS TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Mia Atkinson Cumbria Taekwondo England England
Children female +48 kg (1)
Class B (1)
Kyla Elson Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Children male -24 kg (4)
Class A (2)
Jackson Done (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Zack Karim (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Class B (2)
Jacob Roffey (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Ollie Mccloughlin Cumbria Taekwondo England England
Children male -26 kg (4)
Class A (1)
Muhammad azaan Aslami Peace TKD academy England England
Class B (3)
Alexander Blee TDO TKD Great Britain Great Britain
Zak Healy Unite Martial Arts United Kingdom United Kingdom
Zakariya Rashid Peace TKD academy England England
Children male -29 kg (7)
Class B (7)
Atif Mansoor Peace TKD academy England England
Dainton Wilson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Fraser Sweeting TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Harrison Chapman Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Jake Jones Team Ultimate Great Britain Great Britain
Noah Doherty Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Rex Ting Chung Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Children male -32 kg (4)
Class A (1)
Jayden Simpson-Kidd (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Class B (3)
Connor Smith TDO TKD Great Britain Great Britain
Flynn Morana-O?Toole GAJOK TAEKWONDO ACADEMY England England
Luke Blanchard GAJOK TAEKWONDO ACADEMY England England
Children male -36 kg (4)
Class B (4)
Kajus Selickis Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Luis Harrison Team Ultimate Great Britain Great Britain
Mubeen Mansoor Peace TKD academy England England
Rocio Chung Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Children male -40 kg (3)
Class A (1)
Edward Sobiecki Unite Martial Arts United Kingdom United Kingdom
Class B (2)
Daanish Kashif SUMMERLANDS TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Hamayl Hussain (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Children male -44 kg (2)
Class B (2)
Matas Barisauskas Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Noah Thompson TDO TKD Great Britain Great Britain
Children male -48 kg (2)
Class A (1)
Mussa Ahmad Peace TKD academy England England
Class B (1)
Samuel Kealey TDO TKD Great Britain Great Britain
Children male +48 kg (2)
Class B (2)
Caua Souza TDO TKD Great Britain Great Britain
Padra Bagherzadeh Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Cadets female -29 kg (4)
Class A (2)
Caitlin Gillott Team Ultimate Great Britain Great Britain
Maya Stopford Cumbria Taekwondo England England
Class B (2)
Faith Nelson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Lara Hockey Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets female -37 kg (1)
Class B (1)
Grace Mead GAJOK TAEKWONDO ACADEMY England England
Cadets female -41 kg (2)
Class A (1)
Lillie Dinsley TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Class B (1)
Tillie Wilson Cumbria Taekwondo England England
Cadets female -44 kg (4)
Class A (3)
Lamise Laila Khan SUPERIOR TAEKWONDO ACADEMY Great Britain Great Britain
Mia Cribbens Cumbria Taekwondo England England
Poppy Wickens Chi Taekwondo England England
Class B (1)
Hadiya Momina (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Cadets female -47 kg (2)
Class A (1)
Emily Mills GAJOK TAEKWONDO ACADEMY England England
Class B (1)
Grace Kelly Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets female -55 kg (3)
Class A (1)
Grace Booth Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class B (2)
Milly Carling TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Rose Nicholson SUMMERLANDS TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets female +59 kg (2)
Class A (2)
Hawa Ahmad Peace TKD academy England England
Lucie Roberts Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Cadets male -33 kg (7)
Class A (5)
Alex Wilkinson Team Ultimate Great Britain Great Britain
David Khurke Team Ultimate Great Britain Great Britain
Ethan Crossland Team Ultimate Great Britain Great Britain
Muhammad Hadi Ejaz (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Sonny Sweeting TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Class B (2)
Stefan Tuta TDO TKD Great Britain Great Britain
Zak Peel TDO TKD Great Britain Great Britain
Cadets male -37 kg (7)
Class A (2)
Connor Healy Unite Martial Arts United Kingdom United Kingdom
Gethin Williams Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class B (5)
Albie Stamp Cumbria Taekwondo England England
Henry Longthorne TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Jude Ainscough GAJOK TAEKWONDO ACADEMY England England
Muhammed Qasim (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Piotr Krzywozinski TDO TKD Great Britain Great Britain
Cadets male -41 kg (3)
Class A (2)
Jacob Peton TDO TKD Great Britain Great Britain
Tyker Doherty Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Class B (1)
Owais Adnan (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Cadets male -45 kg (8)
Class A (2)
Muhammad habil Aslami Peace TKD academy England England
Noah Duffin TDO TKD Great Britain Great Britain
Class B (6)
Clarke Benson SUMMERLANDS TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Danyal Ahmed (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
James Jeory Cumbria Taekwondo England England
Leon Goldson Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Richard Reidzans TDO TKD Great Britain Great Britain
Zac Derbyshire Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Cadets male -49 kg (3)
Class A (1)
Emaan Yonesi Peace TKD academy England England
Class B (2)
Hanzalah Hussain (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Jan Przbylski TDO TKD Great Britain Great Britain
Cadets male -53 kg (4)
Class A (3)
Finley Smith Cumbria Taekwondo England England
Shoaib Darabi Peace TKD academy England England
Zac Ings TDO TKD Great Britain Great Britain
Class B (1)
Faiz Kashif SUMMERLANDS TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets male -57 kg (4)
Class A (2)
Muhammad Razwan Aslami Peace TKD academy England England
Reuben Lazenby-wood Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Class B (2)
Daniel Dunn TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Jaidyn Livesey SUMMERLANDS TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets male -65 kg (2)
Class A (1)
William Burleigh Chi Taekwondo England England
Class B (1)
Ryan Chandler TDO TKD Great Britain Great Britain
Juniors male -45 kg (4)
Class All grades (4)
Arjun singh Bhandal Peace TKD academy England England
Jayden Elson Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Logan Miller TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Rayhaan Khan (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Juniors male -51 kg (2)
Class All grades (2)
Jack Dixon Cumbria Taekwondo England England
Leo Creasy Team Ultimate Great Britain Great Britain
Juniors male -55 kg (1)
Class All grades (1)
Ian Souza TDO TKD Great Britain Great Britain
Juniors male -59 kg (4)
Class All grades (4)
Alex Wormald (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Dylan Cairns TDO TKD Great Britain Great Britain
Harry Westmorland SUMMERLANDS TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Matteo Califano Black Widow Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors male -63 kg (2)
Class All grades (2)
Alfie Gisbourne TDO TKD Great Britain Great Britain
Riley Pettigrew Cumbria Taekwondo England England
Juniors male -68 kg (1)
Class All grades (1)
Hamzah Ahmad Peace TKD academy England England
Juniors male -73 kg (1)
Class All grades (1)
Owen Wraight Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Juniors male +78 kg (1)
Class All grades (1)
Jayden Lawrence TDO TKD Great Britain Great Britain
Juniors female -49 kg (3)
Class All grades (3)
Honey Bowman-Snape Team Ultimate Great Britain Great Britain
Janna Serry Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Ruby Mcmullen (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Juniors female -55 kg (4)
Class All grades (4)
Chloe Cunliffe Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Isabel Cox GAJOK TAEKWONDO ACADEMY England England
Madison Lancaster TDO TKD Great Britain Great Britain
Niamh Ryan Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Juniors female -59 kg (2)
Class All grades (2)
Kiera Guha Team Ultimate Great Britain Great Britain
Phoebe Knight Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Juniors female -63 kg (2)
Class All grades (2)
Hanna SIDDIQUI Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Shauna Mckay Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Juniors female +68 kg (2)
Class All grades (2)
Anais Errington TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Esther Linsell-Fraser Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Seniors female -46 kg (1)
Class All grades (1)
Amy Bone TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Seniors female -53 kg (4)
Class All grades (4)
Katie Turland Team Ultimate Great Britain Great Britain
Latisha Garbett Team Ultimate Great Britain Great Britain
Sotia Zenios (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Taylor Boyd Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Seniors female -73 kg (1)
Class All grades (1)
Anais Errington TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Seniors male -54 kg (2)
Class All grades (2)
Cayden Charlton (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Yamikani Guba TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Seniors male -58 kg (1)
Class All grades (1)
Jamie Simpson-Kidd (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Seniors male -68 kg (3)
Class All grades (3)
Harry Bellis Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Henry Watkinson Unite Martial Arts United Kingdom United Kingdom
Mike Spink (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Seniors male -74 kg (2)
Class All grades (2)
Adam Davies Whiston TKD United Kingdom United Kingdom
Ciaran McGovern TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Seniors male -87 kg (1)
Class All grades (1)
Peter Mcmanus Whiston TKD United Kingdom United Kingdom