Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

1st KINDER SCOUT SPARRING CHAMPIONSHIPS

  • Tournament dates
  • 7 July 2019
  • Deadline
  • 28 June 2019
  • Competitors
  • 87 / 350
  • Location
  • The Derby Arena
  • DE24 8JB
  • Royal Way, Pride Park, Derby
  • Great Britain Great Britain

ONCE THE SUBSCRIPTION FOR THIS EVENT IS FULL, WE WILL START A WAITING LIST. ALL TEAMS THAT HAVE CURRENTLY ENTERED PLAYERS WILL BE CONTACTED AND PAYMENT OF THE ENTRY FEES REQUESTED. ONCE THE DEADLINE FOR PAYMENT IS REACHED, ANY PLAYERS WHO HAVE NOT PAID THEIR ENTRY FEE WILL BE REMOVED AND PLAYERS FROM THE WAITING LIST WILL BE ADDED.

TEAMS WISHING TO ADD PLAYERS TO THE WAITING LIST SHOULD DOWNLOAD THE WAITING LIST SPREADSHEET AND COMPLETE IT WITH ALL INFORMATION AND EMAIL IT TO BRIAN TILLEY (BTILLEY66@AOL.COM) - PLEASE NOTE THAT PLAYERS WILL BE ADDED FROM THE WAITING LIST IN THE ORDER THAT THEY ARE RECEIVED

PLEASE NOTE THAT TEAMS SHOULD ENTER THEIR OWN COACHES BEFORE SENDING THE WAITING LIST - COACHES WILL NOT BE ADDED BY THE SYSTEM ADMINISTRATORS AND PLAYERS WILL NOT BE ADDED FROM THE WAITING LIST UNTIL A COACH IS ADDED


03.04.2019 - IMPORTANT AMENDMENT !!!! - PLEASE NOTE THAT ALL ADVANCED GROUPS WILL NOW USE KP&P SCORING SYSTEM AND E-HEADGUARDS. ALL NOVICE GROUPS WILL NOT BE USING PSS - THEY WILL USE REGULAR SCORING

Downloads

BLANK WAITING LISTBLANK WAITING LIST
KINDER SCOUT CHAMPS - UPDATED INFOKINDER SCOUT CHAMPS - UPDATED INFO

Competitors (87)

Pee Wee female -22 kg (1)
Class B (1)
Kaiah Sheridan Panthers TKD Ashbourne Ireland Ireland
Pee Wee female -24 kg (2)
Class B (2)
Aerwyn Moss Panthers TKD Ashbourne Ireland Ireland
Sanam Naseri K.B.B.A - TEAM GB England England
Pee Wee female +26 kg (1)
Class B (1)
Sophie Taylor Panthers TKD Ashbourne Ireland Ireland
Pee Wee male -20 kg (1)
Class B (1)
Drey Hennessey Team Ultimate Great Britain Great Britain
Pee Wee male -22 kg (1)
Class B (1)
Jake Jones Team Ultimate Great Britain Great Britain
Pee Wee male -24 kg (2)
Class B (2)
Aadam Furness Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cameron Patterson Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Pee Wee male -26 kg (2)
Class A (1)
Euan Fyffe-Noble Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class B (1)
FINLEY STRAKER Harrogate K.T.A. GBR Great Britain Great Britain
Children female -22 kg (2)
Class A (1)
Miley Stephenson K.B.B.A - TEAM GB England England
Class B (1)
Imogen Yarrow Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children female -24 kg (2)
Class A (1)
Poppy Kingsley TEAM WATERSIDE England England
Class B (1)
Natasha Bowes TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Children female -29 kg (2)
Class A (1)
Lille Baker-Dinsley TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Class B (1)
Estera Czynszak Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children female -32 kg (3)
Class A (1)
Lily Kingsley TEAM WATERSIDE England England
Class B (2)
Elora Jackson Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Eve Blunt Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children female -40 kg (1)
Class A (1)
Rachel Atkinson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children female -44 kg (1)
Class B (1)
Amelia Hawkins TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Children male -24 kg (3)
Class B (3)
Jack Cockerill K.B.B.A - TEAM GB England England
Jalal Ali Hirsch Taekwondo South England England
Zar Torley Creative Ways Taekwondo - Milton Keynes United Kingdom United Kingdom
Children male -26 kg (3)
Class A (1)
Jacob Henderson Harrogate K.T.A. GBR Great Britain Great Britain
Class B (2)
Sonny Sweeting TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Sumama Mohammed Hirsch Taekwondo South England England
Children male -29 kg (5)
Class A (2)
Alex Wilkinson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Ethan Crossland Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class B (3)
Benjamin STRAKER Harrogate K.T.A. GBR Great Britain Great Britain
Callum Patterson Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Tyron Bowden-Martin K.B.B.A - TEAM GB England England
Children male -32 kg (4)
Class B (4)
Alfie Sykes Team Ultimate Great Britain Great Britain
Henry Longthorne TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Ki'Val Fairhurst Team Ultimate Great Britain Great Britain
Maxence Delarocque Lebeau Harrogate K.T.A. GBR Great Britain Great Britain
Children male -40 kg (2)
Class A (2)
Kaden Miller TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Rhys Fyffe-Noble Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets female -29 kg (1)
Class A (1)
Caitlin Gillott Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets female -41 kg (1)
Class B (1)
Leela Jackson Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Cadets female -44 kg (1)
Class B (1)
Susan Ahmadi Hirsch Taekwondo South England England
Cadets female -51 kg (4)
Class A (3)
Honey Bowman-Snape Team Ultimate Great Britain Great Britain
Isabella Congreve Team Ultimate Great Britain Great Britain
Macey Hennessey Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class B (1)
Hananah Abdullahi Hirsch Taekwondo South England England
Cadets female -55 kg (2)
Class B (2)
Roisin Moss Panthers TKD Ashbourne Ireland Ireland
Zahrah Maghsoudi Hirsch Taekwondo South England England
Cadets female -59 kg (2)
Class A (1)
Leyla Palser Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Class B (1)
Brogan Wilson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets male -33 kg (5)
Class A (3)
Lennon Thompson (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Owen Blunt Team Ultimate Great Britain Great Britain
Zaw Torley Creative Ways Taekwondo - Milton Keynes United Kingdom United Kingdom
Class B (2)
Mohamad Safa Hedayati Hirsch Taekwondo South England England
Samir Khan Salamat Hirsch Taekwondo South England England
Cadets male -37 kg (1)
Class B (1)
Tyler Marshall TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Cadets male -41 kg (4)
Class A (2)
Aidan Bowes TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Rhys Turner Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class B (2)
Alisina Maghsoudi Hirsch Taekwondo South England England
John Descartin K.B.B.A - TEAM GB England England
Cadets male -45 kg (1)
Class B (1)
Rihanullah Asif Hirsch Taekwondo South England England
Cadets male -49 kg (1)
Class A (1)
Cameron Hawkins TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Cadets male -57 kg (3)
Class A (1)
Kyle Morgan K.B.B.A - TEAM GB England England
Class B (2)
Logan Miller TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Sahil Babai Hirsch Taekwondo South England England
Juniors male -45 kg (2)
Class A (1)
Basit Sediqi Hirsch Taekwondo South England England
Class B (1)
Aliakber Saadati Hirsch Taekwondo South England England
Juniors male -51 kg (1)
Class A (1)
Joshua Long TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Juniors male -55 kg (2)
Class A (2)
Corey-Li Coullie K.B.B.A - TEAM GB England England
Theo Harrison TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Juniors male -68 kg (1)
Class A (1)
Owen Turner Team Ultimate Great Britain Great Britain
Juniors male -73 kg (1)
Class B (1)
Ahsanullah Asif Hirsch Taekwondo South England England
Juniors female -42 kg (1)
Class A (1)
Latisha Garbett Team Ultimate Great Britain Great Britain
Juniors female -46 kg (1)
Class B (1)
Vernalie Descartin K.B.B.A - TEAM GB England England
Juniors female -49 kg (2)
Class A (1)
Anoosha Abdoli KWON TKD England England
Class B (1)
Maisie Hockey Team Ultimate Great Britain Great Britain
Juniors female -55 kg (1)
Class B (1)
Isabelle Hockey Team Ultimate Great Britain Great Britain
Juniors female -63 kg (2)
Class A (2)
Grace McConchie Team Ultimate Great Britain Great Britain
Katie Turland Team Ultimate Great Britain Great Britain
Seniors female -49 kg (1)
Class A (1)
Keita Enfield Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Seniors female -57 kg (1)
Class A (1)
Katie Eley Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Seniors female +73 kg (1)
Class A (1)
Bryonie Noble Team Ultimate Great Britain Great Britain
Seniors male -54 kg (2)
Class A (2)
Arman Hesari Hirsch Taekwondo South England England
Joshua Long TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Seniors male -68 kg (1)
Class A (1)
Ciaran McGovern TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Seniors male -80 kg (2)
Class A (1)
Arshia Abdoli KWON TKD England England
Class B (1)
David Howcroft Taekwondo Cymru - WALES Wales Wales
Seniors male -87 kg (1)
Class A (1)
Aaron Leith Harrogate K.T.A. GBR Great Britain Great Britain