Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

NTC OPEN CHAMPIONSHIPS 2019

  • Tournament dates
  • 12 October 2019
  • 13 October 2019
  • Deadline
  • 4 October 2019
  • Competitors
  • 230 / 500
  • Location
  • Wildcats Arena
  • NG3 7EB
  • Bakersfield, Nottingham
  • Great Britain Great Britain

ONCE THE SUBSCRIPTION FOR THIS EVENT IS FULL, WE WILL START A WAITING LIST. ALL TEAMS THAT HAVE CURRENTLY ENTERED PLAYERS WILL BE CONTACTED AND PAYMENT OF THE ENTRY FEES REQUESTED. ONCE THE DEADLINE FOR PAYMENT IS REACHED, ANY PLAYERS WHO HAVE NOT PAID THEIR ENTRY FEE WILL BE REMOVED AND PLAYERS FROM THE WAITING LIST WILL BE ADDED.

TEAMS WISHING TO ADD PLAYERS TO THE WAITING LIST SHOULD DOWNLOAD THE WAITING LIST SPREADSHEET AND COMPLETE IT WITH ALL INFORMATION AND EMAIL IT TO BRIAN TILLEY (BTILLEY66@AOL.COM) - PLEASE NOTE THAT PLAYERS WILL BE ADDED FROM THE WAITING LIST IN THE ORDER THAT THEY ARE RECEIVED

PLEASE NOTE THAT TEAMS SHOULD ENTER THEIR OWN COACHES BEFORE SENDING THE WAITING LIST - COACHES WILL NOT BE ADDED BY THE SYSTEM ADMINISTRATORS AND PLAYERS WILL NOT BE ADDED FROM THE WAITING LIST UNTIL A COACH IS ADDED


PLEASE NOTE THAT WHILST PLAYER DETAILS MAY BE AMENDED UNTIL THE DEADLINE, WITHDRAWALS OTHER THAN FOR INJURY WILL BE CHARGED IF AFTER 1ST OCTOBER 2019

Downloads

BLANK WAITING LISTBLANK WAITING LIST
NTC-Open-2019NTC-Open-2019

Competitors (230)

Pee Wee female -18 kg (1)
Class All grades (1)
Lola Corboz (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Pee Wee female -20 kg (1)
Class All grades (1)
Dahlia Charlotte Grant CMS Academy England England
Pee Wee female -26 kg (1)
Class All grades (1)
Millie-ann Pearce-kirk (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Pee Wee male -20 kg (2)
Class All grades (2)
max-lee johnson BTS Great Britain Great Britain
paul harrison BTS Great Britain Great Britain
Pee Wee male -22 kg (7)
Class All grades (7)
Amaan Hussain CMS Academy England England
JACKSON DONE (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Jake Jones Team Ultimate Great Britain Great Britain
Sayam Shah (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Zaac Quah (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
dominic brown BTS Great Britain Great Britain
joshua sherratt BTS Great Britain Great Britain
Pee Wee male -24 kg (2)
Class All grades (2)
Aadi Furness Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cameron Patterson Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Pee Wee male -26 kg (3)
Class All grades (3)
Anthony Simpson Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Harry Hunt (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
JAYDEN SIMPSON-KIDD (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Pee Wee male +26 kg (1)
Class All grades (1)
Ali Asef Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Children female -26 kg (3)
Class A (1)
Poppy Kingsley TEAM WATERSIDE England England
Class B (2)
Imogen Yarrow Team Ultimate Great Britain Great Britain
Natasha Bowes TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Children female -29 kg (2)
Class A (1)
Lillie Baker-Dinsley TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Class B (1)
Isabella Longden Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Children female -32 kg (6)
Class A (3)
GINA BENE-HAMILL (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Lily Kingsley TEAM WATERSIDE England England
SK Mia Parn (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (3)
Demi Baez CMS Academy England England
Elora Jackson Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Eve Blunt Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children female -36 kg (2)
Class A (1)
Astrid Bedford (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (1)
imogen duncan BTS Great Britain Great Britain
Children female -40 kg (5)
Class A (4)
Ella Bell (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Olivia Armstrong WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Rachel Atkinson Team Ultimate Great Britain Great Britain
Scarlatti-louise Pearce (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (1)
Oscar Hunt (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Children female -44 kg (3)
Class B (3)
Amelia Hawkins TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Charlotte Burns WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Starr Active CMS Academy England England
Children female -48 kg (3)
Class A (1)
Ruby Sutton Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (2)
Isobel McDonald WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Milly Carling TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Children male -26 kg (5)
Class A (1)
Joseph McGrady WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class B (4)
Blake-keegan Pearce-kirk (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Chad Centeno Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Logan Johnson BTS Great Britain Great Britain
Zar Torley Creative Ways Taekwondo - Milton Keynes United Kingdom United Kingdom
Children male -29 kg (12)
Class A (6)
Alex Wilkinson Team Ultimate Great Britain Great Britain
CAMERON DONE (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Gethin Williams Empire Taekwondo United Kingdom United Kingdom
John Que Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
SAM TAYLOR (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Tyler Doherty Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Class B (6)
Achilleas Tzouros Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
Callum Patterson Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Cody Glen Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Isaac Carroll (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
logan brookes BTS Great Britain Great Britain
sebastian williamson BTS Great Britain Great Britain
Children male -32 kg (12)
Class A (5)
Alex Sherratt BTS Great Britain Great Britain
Andrew Smyth Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Jaxon McKew (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Peter Marth Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
SK Ashraf Takarli (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (7)
Adam Maremi Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Dominik Tarnatki (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Ellis Titchner Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Henry Longthorne TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Lewis Strachan (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Oliver Pachansky Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
reuben frith BTS Great Britain Great Britain
Children male -36 kg (8)
Class A (3)
Reuben Lazenby-wood Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
SK Ubayd Mohamed (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
niall horton BTS Great Britain Great Britain
Class B (5)
Alan Whitehad Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Eden Mulholland (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Nazrullah Ayobyar Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Niko Baez CMS Academy England England
lukas yates BTS Great Britain Great Britain
Children male -40 kg (2)
Class A (1)
MUHAMMAD HADI EJAZ (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Class B (1)
kai chomanicz BTS Great Britain Great Britain
Children male -44 kg (2)
Class A (2)
Kaden Miller TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Max Cartwright Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Children male -48 kg (1)
Class B (1)
SK Ayan Sayyed (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Children male +48 kg (1)
Class A (1)
Ricardo Williams (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Cadets female -33 kg (2)
Class A (2)
Mia Hadfield WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Sienna Longden Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Cadets female -37 kg (3)
Class A (3)
Niamh Ryan Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Safa Sharaf London Taekwondo Academy England England
Teigan Smith Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Cadets female -41 kg (7)
Class A (5)
Isabelle Adamsons Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Jena Al-Hashimi Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Leihona Ludlow (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Marwa Sharaf London Taekwondo Academy England England
SK Fatima Zahra Nur (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (2)
Leela Jackson Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Ruby Mcmullen (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Cadets female -44 kg (5)
Class A (4)
Britt Huber TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Maja Brzozowska Empire Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Molly Schofield Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
SK Nadia Omar (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (1)
Dini Abdul Latib Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Cadets female -47 kg (3)
Class A (3)
Jessie McKew (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Nikki Purewal (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Olivia Shaw-Wilkinson (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Cadets female -51 kg (7)
Class A (7)
Emily Clark Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Hanna Siddiqui Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Honey Bowman-Snape Team Ultimate Great Britain Great Britain
Noura Guellouh Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
Paris Wateridge TEAM WATERSIDE England England
SK Theo Albu (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
melia horton BTS Great Britain Great Britain
Cadets female -55 kg (3)
Class A (3)
Morgan Hammond Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Ruby Lee (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
SK Umaymah Mohamed (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Cadets female -59 kg (2)
Class A (1)
Leyla Palser Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Class B (1)
Brogan Wison Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets male -33 kg (4)
Class A (3)
Jayden Elson Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Owen Blunt Team Ultimate Great Britain Great Britain
Rayhaan Khan (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Class B (1)
Jake Clayphone Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Cadets male -37 kg (7)
Class A (7)
Ethan-blaize Pearce (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
JAMAL LIVESEY (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Kevin Booth WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
LENNON THOMPSON (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
SK Cullen Walker (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
SK Victor Albu (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Zaw Torley Creative Ways Taekwondo - Milton Keynes United Kingdom United Kingdom
Cadets male -41 kg (8)
Class A (5)
Ben Hudson Scorpion Taekwondo Great Britain Great Britain
Jake Pachansky Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Leo Harrison (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Leo Martin WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Theo Chambers (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (3)
Harry Miller Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Tom Kewn Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
jude williamson BTS Great Britain Great Britain
Cadets male -45 kg (12)
Class A (9)
Aaron Bedford (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Aidan Bowes TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Dylan Clark Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Lincoln Littler WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Mohammed Habbes (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
SK Mubarak Abdiwahid (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
SK Zakaria Takarli (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Zak Angell (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
troy bowker BTS Great Britain Great Britain
Class B (3)
CORMAC O'BRIEN (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Finn Labong Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Mohammed Ali Feroze (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Cadets male -49 kg (5)
Class A (3)
Leo Creasy Empire Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Owen Wraight Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Philip Bryan Custodio Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (2)
Zaiden Brookes BTS Great Britain Great Britain
bradley hewitt BTS Great Britain Great Britain
Cadets male -57 kg (2)
Class A (2)
Benedict Centeno Liverpool Elite TKD United Kingdom United Kingdom
Daniel Foran Creative Ways Taekwondo - Milton Keynes United Kingdom United Kingdom
Cadets male -61 kg (2)
Class A (1)
Oakley Wright (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (1)
Logan Miller TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Cadets male -65 kg (3)
Class A (1)
Stevephen Walsh (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (2)
Ahmad Ayobyar Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Alfie Reuben Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Juniors male -48 kg (8)
Class A (7)
Ben Dreaves WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cameron Kerr Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
Dylan Ravenscroft (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Jacob Wishart WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
MILAN MOLLE TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Neo Moores (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
blaydon holmes BTS Great Britain Great Britain
Class B (1)
George Penny Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors male -55 kg (7)
Class A (7)
Elias Asef Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Elliott Peck (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Joshua Dancer (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Prem Ubhi London Taekwondo Academy England England
RYER van ERKELENS TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
SK Munirah Abdiwahid (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Saadodin Sharaf London Taekwondo Academy England England
Juniors male -63 kg (7)
Class A (7)
ADAM CASSERE (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Daniel Brown (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
JAMIE SIMPSON-KIDD (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Kai Law (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Matthew Howell South Hams TKD Great Britain Great Britain
SK Abdullahi Dahir (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Sam Oluwatoyin Allen Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Juniors male -73 kg (2)
Class A (2)
Alex Towle (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Alfie Walker (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Juniors female -44 kg (1)
Class A (1)
SK Hannah Sayyed (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Juniors female -49 kg (3)
Class A (2)
Alanya Blurton BTS Great Britain Great Britain
Maria Asef Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Class B (1)
Maisie Hockey Team Ultimate Great Britain Great Britain
Juniors female -55 kg (6)
Class A (4)
Ayusma Gurung STKDD England England
Gracie Mcloughlin (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Jamila Siddiqui Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Sophie Ormrod (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (2)
Alyssa Everington (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Isabelle Hockey Team Ultimate Great Britain Great Britain
Juniors female -63 kg (4)
Class A (4)
Amy Mink TTE Top Taekwondo Eemland Netherlands Netherlands
Ella Sands Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Jodie McKew (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Kendall Aldridge-Murphy WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Juniors female +63 kg (2)
Class A (2)
Alice Burns WLM TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Amy Bone TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Seniors female -49 kg (3)
Class A (3)
Maria Asef Taekwondo Machine Great Britain Great Britain
Nikita Gurung STKDD England England
Shayanne Sarsoza Kixstar Dragon Taekwondo Great Britain Great Britain
Seniors female -57 kg (6)
Class A (5)
Aneila Afsar Team Ultimate Great Britain Great Britain
Change Mahamed (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Holly Kelly Jeon-sa Taekwondo Great Britain Great Britain
Lorna Greatbatch BTS Great Britain Great Britain
SK Munirah Abdiwahid (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (1)
SK Salsabil Elarif (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Seniors female -67 kg (4)
Class A (4)
Ella Sands Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Ellie Bowden (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
HARLEEN KAUR (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Lauren Mckinlay Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Seniors female +67 kg (2)
Class A (1)
Chelsey Evans Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class B (1)
Lauren Quenby (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Seniors male -58 kg (2)
Class A (2)
Tyron Moores-duffield (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Wares Hashemi London Taekwondo Academy England England
Seniors male -68 kg (6)
Class A (5)
Amad Siar Hassan London Taekwondo Academy England England
Joshua Levers (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Marc Rivett Momentum Great Britain Great Britain
Omar Safi London Taekwondo Academy England England
harry aitken BTS Great Britain Great Britain
Class B (1)
Ange - Marcel Kassi Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Seniors male -80 kg (3)
Class A (3)
Cameron Booth (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Jakub Pachansky Aquila Taekwondo United Kingdom United Kingdom
Muhammad Safi London Taekwondo Academy England England
Seniors male +80 kg (3)
Class A (3)
Ahmar Safi London Taekwondo Academy England England
James Thornton (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Sayed Khalid Gailani London Taekwondo Academy England England
Veterans male -80 kg (1)
Class All grades (1)
Joseph Gulln (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain