Account

  • Login code:
  • Password:

Business Partners:

  • Official Partner: TUSAH
  • Official Partner: masTaekwondo
  • Official Partner: MundoTaekwondo
  • Official Partner: KWON Webshop

2021 NORTH EAST OPEN CHAMPIONSHIPS

  • Tournament dates
  • 24 October 2021
  • Deadline
  • 15 October 2021
  • Competitors
  • 131 / 200
  • Location
  • Newton Aycliffe Leisure Centre
  • DL5 4EH
  • Beveridge Way, Newton Aycliffe, County Durham
  • Great Britain Great Britain

ONCE THE SUBSCRIPTION FOR THIS EVENT IS FULL, WE WILL START A WAITING LIST. ALL TEAMS THAT HAVE CURRENTLY ENTERED PLAYERS WILL BE CONTACTED AND PAYMENT OF THE ENTRY FEES REQUESTED. ONCE THE DEADLINE FOR PAYMENT IS REACHED, ANY PLAYERS WHO HAVE NOT PAID THEIR ENTRY FEE WILL BE REMOVED AND PLAYERS FROM THE WAITING LIST WILL BE ADDED.

TEAMS WISHING TO ADD PLAYERS TO THE WAITING LIST SHOULD DOWNLOAD THE WAITING LIST SPREADSHEET AND COMPLETE IT WITH ALL INFORMATION AND EMAIL IT TO BRIAN TILLEY (BTILLEY66@AOL.COM) - PLEASE NOTE THAT PLAYERS WILL BE ADDED FROM THE WAITING LIST IN THE ORDER THAT THEY ARE RECEIVED

PLEASE NOTE THAT TEAMS SHOULD ENTER THEIR OWN COACHES BEFORE SENDING THE WAITING LIST - COACHES WILL NOT BE ADDED BY THE SYSTEM ADMINISTRATORS AND PLAYERS WILL NOT BE ADDED FROM THE WAITING LIST UNTIL A COACH IS ADDED


NOTE ADDED 01.09.2021
To assist with players preparation for this year's National Championships, 4th Kup & 3rd Kup players are able to compete in either Novice or Advanced groups but cannot compete in both. Any players already entered as Novices, who wish to switch to Advanced must be amended online by their team administrator. All players who do not complete this who decide to change after deadline, will be required to pay a change fee.

NOTE ADDED 10.09.2021
IMPORTANT UPDATE
TO MEET COVID GUIDELINES ON PERMITTED NUMBERS, SPECTATOR TICKETS MUST BE BOUGHT IN ADVANCE. SPECTATOR TICKETS CAN BE ORDERED BY USING THE FOLLOWING LINK. https://www.worldkickboxingorganisation.org/events-1/north-east-open-championships (COPY AND PASTE INTO WEB BROWSER).

Downloads

2021 NORTH EAST OPEN CHAMPS ENTRY PACK - UPDATED 10.09.20212021 NORTH EAST OPEN CHAMPS ENTRY PACK - UPDATED 10.09.2021
BLANK WAITING LISTBLANK WAITING LIST

Competitors (131)

Pee Wee female -20 kg (2)
Class All grades (2)
Annablle Lockyer ENSO TAEKWONDO ACADEMY England England
LOLA CORBOZ (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Pee Wee female -22 kg (1)
Class All grades (1)
Ruby Midgley (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Pee Wee female -24 kg (2)
Class All grades (2)
Alexis O'Hara TDO TKD Great Britain Great Britain
Midnight Brunskill TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Pee Wee female -26 kg (1)
Class All grades (1)
Izzy Jackson ENSO TAEKWONDO ACADEMY England England
Pee Wee male -26 kg (2)
Class All grades (2)
Jake Ross Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Sehib Landa (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Pee Wee male +26 kg (2)
Class All grades (2)
Fraiser Sweeting TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Theo Cawkill TDO TKD Great Britain Great Britain
Children female -24 kg (1)
Class B (1)
Gabriella pettigrew Cumbria Taekwondo England England
Children female -26 kg (3)
Class A (2)
Miley Stephenson QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Nyah Cannon (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (1)
Betsy Walker QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Children female -32 kg (1)
Class B (1)
Harjot Landa (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Children female -36 kg (3)
Class A (2)
Emily Correia TDO TKD Great Britain Great Britain
Natasha Bowes TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Class B (1)
Mya Lightley Cumbria Taekwondo England England
Children female -40 kg (3)
Class A (2)
IKRAH HUSSEIN (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Lillie Baker-Dinsley TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Class B (1)
Mia Lambert Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children female -44 kg (1)
Class B (1)
Phoebe Beadnall Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children female -48 kg (1)
Class B (1)
Mia Atkinson Cumbria Taekwondo England England
Children male -24 kg (3)
Class A (2)
JACKSON DONE (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Thomas Hayhurst QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Class B (1)
Jayden Stevens Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children male -26 kg (1)
Class B (1)
Ollie Mcloughlin Cumbria Taekwondo England England
Children male -29 kg (2)
Class B (2)
Harri McBurney Team Ultimate Great Britain Great Britain
Jake Jones Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children male -32 kg (6)
Class A (3)
Lucas Ballantyne Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Sonny Sweeting TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
ZACK KARIM (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Class B (3)
Harrison Hughes-black Koryo United Kingdom United Kingdom
Jack Nixon Salamander Taekwondo Great Britain Great Britain
Lucas Whittle Koryo United Kingdom United Kingdom
Children male -36 kg (5)
Class A (3)
Charlie Johnson QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
JAYDEN SIMPSON-KIDD (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Rocco Harbisher Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class B (2)
Callum Beaty Team Ultimate Great Britain Great Britain
Harry Hayes ENSO TAEKWONDO ACADEMY England England
Children male -40 kg (5)
Class A (2)
Samuel Evans Koryo United Kingdom United Kingdom
Tyler Doherty Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Class B (3)
ALFIE MARONEY (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Adam Garbutt Team Ultimate Great Britain Great Britain
Henry Longthorne TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Children male -44 kg (3)
Class A (1)
Dom Tarmacki (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (2)
Brandon Beaty Team Ultimate Great Britain Great Britain
Finn Riley Team Ultimate Great Britain Great Britain
Children male -48 kg (2)
Class B (2)
Henley Griffiths Team Ultimate Great Britain Great Britain
Samuel Kealey TDO TKD Great Britain Great Britain
Cadets female -37 kg (1)
Class B (1)
Eleanor Brown Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Cadets female -41 kg (1)
Class A (1)
GINA BENE-HAMILL (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Cadets female -44 kg (2)
Class A (1)
Mia Cribbens Cumbria Taekwondo England England
Class B (1)
HADIYA MOMINA (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Cadets female -47 kg (1)
Class B (1)
Frankie Standering Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets female -51 kg (5)
Class A (5)
Abbie Beedham Storm Taekwondo Great Britain Great Britain
Katie may Jones Cardiff Taekwondo Academy Wales Wales
Maja Brzozowska Team Ultimate Great Britain Great Britain
Maya Stopford Cumbria Taekwondo England England
Megan Hayhurst QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Cadets female -55 kg (1)
Class A (1)
Milly Carling TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Cadets female -59 kg (4)
Class A (3)
Ella Whittle Koryo United Kingdom United Kingdom
Hanna Siddiqui Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Tianna Klaric Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class B (1)
Grace McBurney Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets female +59 kg (1)
Class A (1)
Amelia Hawkins TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Cadets male -33 kg (3)
Class A (2)
Joe Easton Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
sonny mason Koryo United Kingdom United Kingdom
Class B (1)
Lee Standering Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets male -37 kg (2)
Class A (1)
Jayden Elson Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Class B (1)
Luke Standering Team Ultimate Great Britain Great Britain
Cadets male -41 kg (2)
Class A (2)
Eden Mulholland (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
RAYHAAN KHAN (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Cadets male -45 kg (4)
Class A (1)
LENNON THOMPSON (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Class B (3)
Harry Wilson Salamander Taekwondo Great Britain Great Britain
James Jeory Cumbria Taekwondo England England
Joel Winfield (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Cadets male -49 kg (4)
Class A (3)
Alfie Hall (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
MUHAMMAD EJAZ (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Sam Fairhurst Storm Taekwondo Great Britain Great Britain
Class B (1)
Jaidyn Livesey Cumbria Taekwondo England England
Cadets male -53 kg (1)
Class A (1)
Finley Smith Cumbria Taekwondo England England
Cadets male -57 kg (6)
Class A (4)
Alex Hogg Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Charlie Lockyer ENSO TAEKWONDO ACADEMY England England
Jack Dixon Cumbria Taekwondo England England
Kaden Miller TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Class B (2)
Daniel Dunn TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Lewis Winfield (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Cadets male -61 kg (3)
Class A (3)
ALEX WORMALD (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Logan Hopkins QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Max Cartwright Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Cadets male -65 kg (3)
Class A (3)
Harry Westmorland Cumbria Taekwondo England England
Riley Pettigrew Cumbria Taekwondo England England
Zack Ross Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Cadets male +65 kg (3)
Class A (1)
Zak Angell (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Class B (2)
Jayden Devlin Team Ultimate Great Britain Great Britain
Josh Walmsley Team Ultimate Great Britain Great Britain
Juniors male -51 kg (4)
Class A (4)
Asha Edwards (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Josh Rayns (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Luke Young TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Oliver Webster QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Juniors male -59 kg (2)
Class A (2)
CORMAC O'BRIEN (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Dylan Cairns TDO TKD Great Britain Great Britain
Juniors male -63 kg (1)
Class A (1)
ADIL BHATTI (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Juniors male -68 kg (4)
Class A (3)
Aidan Bowes TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Ben Searle Warrior Factory England England
Leo Creasy Team Ultimate Great Britain Great Britain
Class B (1)
Jack Walmsley Team Ultimate Great Britain Great Britain
Juniors male -78 kg (1)
Class A (1)
Jayden Lawrence TDO TKD Great Britain Great Britain
Juniors female -42 kg (2)
Class A (2)
Millie Newham TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Rebecca Battista QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Juniors female -44 kg (1)
Class A (1)
Leihona Ludlow (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Juniors female -49 kg (2)
Class A (2)
Mary Young TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Matilda Dolby QUEST TAEKWONDO Great Britain Great Britain
Juniors female -55 kg (1)
Class A (1)
Neve Hogg Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Juniors female -63 kg (1)
Class B (1)
ALEX RILEY (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Juniors female -68 kg (1)
Class B (1)
Lucy Howe Salamander Taekwondo Great Britain Great Britain
Juniors female +68 kg (2)
Class A (2)
Amy Bone TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Morgan Curtis Koryo United Kingdom United Kingdom
Seniors female -46 kg (1)
Class A (1)
HAYAT BHATTI (WTA) Horizon Taekwondo Academy (Great Britain) Great Britain Great Britain
Seniors female -49 kg (1)
Class A (1)
Tia Mlinaric Koryo United Kingdom United Kingdom
Seniors female -57 kg (3)
Class A (3)
Ellie Struthers Warrior Factory England England
Jamila Siddiqui Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Neve Hogg Central Taekwondo Academy Great Britain Great Britain
Seniors female -62 kg (1)
Class A (1)
Ella Sands Premier Taekwondo GB United Kingdom United Kingdom
Seniors female +73 kg (1)
Class A (1)
Amy Bone TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Seniors male -54 kg (1)
Class A (1)
Neo Moores (N.T.C) National Taekwondo Club Great Britain Great Britain
Seniors male -58 kg (1)
Class A (1)
Harley Harbisher Team Ultimate Great Britain Great Britain
Seniors male -74 kg (1)
Class A (1)
Ciaran McGovern TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain
Seniors male -87 kg (1)
Class A (1)
Sam Heppenstall Batty Warrior Factory England England
Veterans male +80 kg (1)
Class All grades (1)
Yamikani Guba TEAM WARRIOR TKD Great Britain Great Britain